
Abonament medyczny czy polisa zdrowotna – co wybrać?
Spis treści
Stanie w długich kolejkach do specjalistów nie jest dla każdego. Ubezpieczenie zdrowotne NFZ często wiąże się z wieloma trudnościami, dlatego coraz więcej osób myśli o skorzystaniu z prywatnej opieki medycznej. Najczęściej jednak problem dotyczy tego, na co się zdecydować. Wybrać polisę zdrowotną czy abonament medyczny? Podpowiadamy, jakie są podobieństwa i różnice między nimi oraz kiedy warto zdecydować się na pakiet medyczny, a kiedy na prywatne ubezpieczenie zdrowotne.
Jak wybrać ubezpieczenie zdrowotne?
Publiczne placówki medyczne kojarzą nam się z wieloma niedogodnościami. Długi czas oczekiwania i ciągnące się kolejki to zmora każdego, kto korzysta z NFZ. Warto zastanowić się, czy nie lepiej zdecydować się na polisę zdrowotną lub abonament medyczny. Są to produkty, które znacznie różnią się od siebie, dlatego warto przyjrzeć się każdemu z nich i samemu wybrać najlepiej dopasowany do naszych potrzeb.
Czym jest polisa zdrowotna?
Jest to usługa, którą oferują towarzystwa ubezpieczeniowe. Zasada działania polisy jest prosta – ubezpieczyciel pokrywa koszty usług medycznych w razie potrzeby (np. wypadku lub w razie potrzeby konsultacji ze specjalistą). Zakres ochrony polisy może być różny, w zależności od wariantu proponowanego przez ubezpieczyciela. Najczęściej obejmuje:
- dostęp do świadczeń ambulatoryjnych – np. konsultacji lekarskich, w tym wizyt u specjalistów czy badań laboratoryjnych,
- wypłatę świadczeń jednorazowych – np. zwrot kosztów leczenia na podstawie przedstawionych przez ubezpieczonego rachunków,
- leczenie szpitalne – np. zwrot kosztów pobytu w szpitalu.
Jak działa abonament medyczny?
To oferta, którą przygotowują dla klientów prywatne zakłady opieki zdrowotnej (np. Medicover czy Luxmed). Opłata za usługę ma formę ryczałtu – czasami świadczenie usług może wiązać się z poniesieniem dodatkowych kosztów, najczęściej wtedy, gdy przekroczymy limit usług przewidzianych w umowie. Prywatny pakiet medyczny coraz chętniej oferują swoim pracownikom pracodawcy, jednak również osoba prywatna może skorzystać z usług placówek. Co odróżnia abonament medyczny od polisy zdrowotnej to przede wszystkim fakt, że decydując się na taki pakiet, musimy pamiętać, że możemy korzystać z usług jedynie w sieci placówek, w której abonament został wykupiony.
Jeśli chodzi o zakres ochrony, to warto pamiętać również o tym, że pomimo tego, że prywatne placówki medyczne oferują również opiekę szpitalną bardzo często ma ona ograniczona zakres, a w wielu przypadkach jest niemożliwa – wiele z nich nie posiada własnych szpitali.
Polisa zdrowotna a abonament medyczny – porównanie
Zalety polisy zdrowotnej:
- szeroki zakres świadczeń i dostępnych wariantów – pozwala to dopasować ofertę do aktualnych potrzeb,
- większa dostępność – w ramach polisy nie jesteśmy ograniczeni do specjalistów w sieci placówek, dzięki czemu możemy leczyć się w różnych miejscach,
- prywatne ubezpieczenie międzynarodowe – pozwala zabezpieczyć swoje zdrowie poza granicami kraju.
Wady polisy:
- nie może zastąpić świadczeń gwarantowanych przez NFZ,
- zazwyczaj obejmuje jedynie koszty transportu medycznego konkretnej placówki, a nie przejazdu karetką pogotowania ratunkowego,
- limity oraz badania w ramach ubezpieczenia są limitowane.
Zalety abonamentu:
- łatwiejszy dostęp do specjalistów w ramach działania jednej sieci placówek,
- część kosztów abonamentu pokrywa często pracodawca, dzięki czemu można skorzystać z preferencyjnych warunków pakietu
Wady abonamentu:
- ograniczony zakres działania pakietu – ze świadczeń można skorzystać jedynie w ramach sieci placówek lub placówek partnerskich,
- ograniczony zakres świadczeń – możemy napotkać problemy np. podczas wykonywania badań specjalistycznych czy wizyty w szpitalu.
Dla kogo abonament medyczny, a dla kogo polisa?
Abonament medyczny skierowany jest przede wszystkim do klientów grupowych. Są to w większości firmy, które wykupują pakiety dla swoich pracowników. Także do osób, które po porównaniu ofert, dopasują odpowiedni do swoich potrzeb pakiet. Oferta prywatnych placówek jest więc statystycznie korzystniejsza cenowo w ramach ubezpieczenia grupowego, choć i tu zdarzają się odstępstwa od reguły, jeśli dobrze dopasujemy zakres pakietu. Polisa jest z kolei produktem o wiele bardziej indywidualnym charakterze – np. wysokość składki jest zależna od wieku i/lub stanu zdrowia.
Porównywarka ubezpieczeń zdrowotnych
W zależności od tego, na co się zdecydujemy, warto sprawdzić, co oferują konkretne towarzystwa ubezpieczeń czy placówki medyczne. Łatwo znaleźć informacje na ten temat. Wystarczy przeglądać ofertę na stronie poszczególnych prywatnych zakładów opieki zdrowotnej lub skorzystać z porównywarki ofert abonamentów medycznych. Jeśli mamy możliwość skorzystania z pakietu medycznego w pracy warto spytać pracodawcę o szczegóły.
W przypadku ubezpieczeń zdrowotnych wygodną opcją jest skorzystanie z kalkulatora ubezpieczeń. Wystarczy wypełnić krótki formularz, by dowiedzieć się, jak wysoka byłaby składka ubezpieczenia, którym jesteśmy zainteresowani. Dzięki temu, że porównywarki mają dostęp do wszystkich ofert dostępnych na rynku, a jej obsługą zajmują się specjaliści, możemy mieć pewność, że wybierzemy najkorzystniejsze rozwiązanie.
Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na abonament medyczny, czy polisę, warto wcześniej poświęcić chwilę i przeanalizować, co będzie dla nas najlepsze.