
Różnice między ubezpieczeniem zdrowotnym a pakietem medycznym
Spis treści
Zastanawiasz się, co wybrać — ubezpieczenie zdrowotne albo pakiet medyczny? Sprawdź, czym różnią się te rozwiązania, które będzie dla Ciebie korzystniejsze i czy warto zdecydować się na prywatne usługi medyczne.
Abonament medyczny
Abonament medyczny, inaczej nazywany pakietem medycznym to usługa realizowana przez prywatne placówki opieki zdrowotnej. Opiera się na zasadzie ryczałtu — w ramach opłacanej najczęściej co miesiąc składki, klientowi przysługuje dostęp do określonego limitu usługi, po których przekroczeniu musi liczyć się z dodatkowymi opłatami. Abonament medyczny jest zazwyczaj oferowany przez pracodawcę dla pracowników w formie benefitu pracowniczego.
Ubezpieczenie zdrowotne
Jest z kolei oferowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe i jego rolą jest pokrycie kosztów leczenia, gdy tylko klient będzie tego potrzebował. W przeciwieństwie do abonamentu medycznego, usługi medyczne często nie są realizowane jedynie we własnych placówkach medycznych, ponieważ towarzystwo oferuje leczenie w placówkach, z którymi ma podpisaną umowę. Ubezpieczenie zdrowotne obejmuje czasem także leczenie poza granicami kraju.
Różnice
Zasadnicza różnica dotyczy tego, że korzystając z abonamentu medycznego, otrzymujemy określony zakres usług, który możemy zrealizować jedynie w danej sieci medycznej. Abonament medyczny ma zazwyczaj taką samą cenę dla każdego klienta, ponieważ umowa zawierana jest pomiędzy siecią medyczną a pracodawcą, przez co podmiotu świadczącego usługi medyczne nie interesuje stan zdrowia pracowników. Z kolei cena ubezpieczenia zdrowotnego może być ustalana indywidualnie, chyba że dotyczy to ubezpieczenia grupowego. Różnica dotyczy także dostępu do placówek, w których zrealizujemy konkretną usługę. W przypadku pakietów medycznych są to jedynie własne placówki, a w przypadku ubezpieczenia możemy skorzystać z usług wszędzie tam, gdzie towarzystwo podpisało umowę z określonym podmiotem.
Kolejną różnicą jest to, że zawierając umowę ubezpieczenia zdrowotnego z towarzystwem często, oprócz świadczeń medycznych, klient musi zdecydować się na ubezpieczenie na życie. Oznacza to, że klient otrzymuje tak naprawdę 2 umowy. Jedna jest standardowym ubezpieczeniem na życie, które polega na wypłacie określonej sumy, jeśli dojdzie do śmierci ubezpieczonego. Druga jest polisą zdrowotną, która zapewnia dostęp do usług medycznych.
Oba rozwiązania różni także forma zawierania umowy. Z towarzystwem ubezpieczeniowym umowa zawierana jest przeważnie na dłuższy termin i procedura wypowiedzenia umowy jest nieco bardziej skomplikowana, czyli kosztowniejsza dla klienta. W przypadku abonamentu medycznego zrezygnowanie z usługi jest mniej problematyczne.
Podobieństwa
Z pewnością tym, co łączy oba rozwiązania, jest oferowany zakres usług. Jeśli interesuje nas opieka lekarzy specjalistów, dostęp do badań laboratoryjnych i diagnostycznych, możliwość skorzystania z zabiegów ambulatoryjnych — mamy to zarówno w ofercie towarzystw jak i prywatnych sieci medycznych. Oczywiście nie oznacza to, że zakres usług będzie dokładnie taki sam tu i tu. Podmioty konkurują ze sobą i starają się wyróżnić swoją ofertą. Podobna jest także forma opłacania abonamentu oraz ubezpieczenia. Najczęściej jest to comiesięczna lub roczna opłata.
Co wybrać?
Wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Należy pamiętać, że pakiety medyczne są najczęściej oferowane przez pracodawców, dlatego koszt po stronie pracownika jest minimalny lub żaden. Z kolei jeśli nasz pracodawca nie oferuje możliwości skorzystania z abonamentu, warto pomyśleć o ubezpieczeniu zdrowotnym. Jako klient indywidualny cena ubezpieczenia będzie dla nas zazwyczaj korzystniejsza niż w przypadku zakupu pakietu medycznego na własną rękę. Co istotne, ubezpieczenie zdrowotne będzie działać nawet w przypadku rozwiązania stosunku pracy. Jeśli jednak będziemy zmieniać pracę, to nasz abonament medyczny nie będzie dalej opłacany, jeżeli nowy pracodawca nie oferuje takiego rozwiązania.